Reprezentanci Polski wrócili do kraju z najsłabszym wynikiem od wielu lat. Mężczyźni nie przenieśli ani jednego medalu ze złota, kobiety tylko jeden. Jak wyglądały tegoroczne zmagania w stolicy Francji? Poznaj podsumowanie Igrzysk Olimpijskich po zakończeniu rywalizacji z LV BET.
Spis treści
33. LETNIE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE ZA NAMI
26 lipca 2024 r. – to właśnie tego dnia zainaugurowano 33. Letnie Igrzyska Olimpijskie Paryż 2024. Francuzi szokowali, sięgali po niestandardowe rozwiązania. Duch olimpijski jednak było czuć na każdym kroku. Po raz pierwszy w historii ceremonia otwarcia przeprowadzona została poza stadionem (przy moście Austerliz), a sportowcy w wielu dyscyplinach rywalizowali w przestrzeni miasta. Rywalizacja w jednej z dyscyplin odbyła się pół świata dalej. Kolejne dwie zaś rozegrano w Sekwanie. Jak się później okazało – woda w rzece była zdatna do pływania tylko przez jakiś czas. Sekwana była centralnym punktem ceremonii otwarcia.
Znicz olimpijski w postaci balona został ulokowany w ogrodach Tuileries, niedaleko Luwru. Boisko do siatkówki plażowej stworzono pod samą wieżą Eiffla, jeźdźcy i pięcioboiści konkurowali w ogrodach Wersalu, łucznicy strzelali pod Pałacem Inwalidów, do szermierki i taekwondo wykorzystano Grand Palais. Zawodnicy niektórych dyscyplin rywalizowali na Place de la Concorde. Miasto od zera wybudowało w tylko jeden obiekt – centrum sportów wodnych.
ZGASŁ PŁOMIEŃ ZNICZA OLIMPIJSKIEGO
11 sierpnia 2024 r., w niedzielę tuż przed północą, Marchand przyszedł z ogniem olimpijskim do ogrodów Tuileries na Stade de France. Razem z innymi słynnymi sportowcami pływak zgasił płomień. Ceremonia rozpoczęła się od „Marsylianki” i defilady sportowców. Polską flagę nieśli pięściarka Julia Szeremeta oraz kanadyjkarz Wiktor Głazunow.
W czasie ceremonii odbyła się dekoracja medalistek ostatniej konkurencji Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, czyli przedpołudniowego maratonu. Przedstawiono także nowych członków Komisji Zawodniczej MKOl. Wybory wygrała siedmiokrotna złota medalistka w sprintach Amerykanka Allyson Felix. Mandaty otrzymali także: niemiecka gimnastyczka Kim Bui, australijska kajakarka górska Jessica Fox oraz nowozelandzki tenisista Marcus Daniell.
W części artystycznej wystąpiło około stu tancerzy, akrobatów i artystów cyrkowych.
TOM CRUISE Z KASKADERSKIM SKOKIEM NA LINIE
Bohaterem części widowiska, która miała zaprezentować gospodarza kolejnych igrzysk, był Tom Cruise. Aktor z Hollywoodu popisał się kaskaderskim skokiem na linie z dachu stadionu na płytę, przybił „piątki” sportowcom i przejął flagę olimpijską.
329 KOMPLETÓW MEDALI W 32 DYSCYPLINACH SPORTU
W tegorocznych igrzyskach olimpijskich w Paryżu udział wzięło 10 714 sportowców z 206 krajów świata. Trafiło do nich 329 kompletów medali w 32 dyscyplinach sportu.
Po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce w klasyfikacji medalowej przypadło Stanom Zjednoczonym (40 złotych, 44 srebrnych i 42 brązowe), a na kolejnych pozycjach uplasowały się Chiny (40, 27, 24) i Japonia (20, 12, 13). Gospodarze zajęli w klasyfikacji generalnej piąte miejsce i tym samym zaliczyli najlepszy występ w historii olimpijskich startów. Zdobyli 64 medale, w tym 16 złotych.
REPREZENTACJA POLSKI ZDOBYŁA 10 MEDALI
Polskę w Paryżu reprezentowało 215 zawodników. W sumie wywalczyli 10 medali, w tym tylko jeden złoty oraz cztery srebrne i pięć brązowych. Jedyną mistrzynią olimpijską została Aleksandra Mirosław we wspinaczce na czas. Biało-czerwoni zajęli najniższą w historii pozycję w tabeli medalowej – 42. W Tokio w 2021 r. zajęli 17. miejsce i zdobyli 14 medali: czterech złote oraz pięć srebrnych i pięć brązowych.
NAJWIĘKSZE NIESPODZIANKI I ROZCZAROWANIA PODCZAS IGRZYSK OLIMPIJSKICH 2024
Po raz pierwszy od 96 lat żaden Polak nie zdobył na igrzyskach olimpijskich medalu. Honor w rywalizacji kobiet uratowała Aleksandra Mirosław.
Największą niespodzianka? O ile medale w lekkiej atletyce dla Natalii Kaczmarek czy drużynie polskich siatkarzy nie były zaskoczeniem, o tyle występy i sukces Julii Szeremety już tak. Tym bardziej, że 20-latka w finale zmierzyła się z Lin Yu-Ting, która w ubiegłym roku została zdyskwalifikowana z mistrzostw świata, bo uznano ją za mężczyzn. Badania wykryły wysoki poziom testosteronu oraz męskie chromosomy XY. W Paryżu Julia Szeremeta musiała zmierzyć się z nią w finale. Był to pierwszy medal dla polskiego pięściarstwa od 32 lat.
W których dyscyplinach doszło do największych rozczarowań?
Kajakarstwo klasyczne – jedna z dyscyplin w historii polskiego sportu, która przyniosła najwięcej medali. Sportowcy wracali z odznaczeniami ze wszystkich najważniejszych wydarzeń. Ale nie z Paryża. Mimo ogromnych nadziei medali zabrakło. Przerwana została niesamowita passa – od 36 lat, a dokładniej IO w Seulu w 1988 r. polskie kajakarstwo klasyczne zawsze zdobywało medale. Największym rozczarowaniem był występ kadry kobiet pod wodzą Tomasza Kryka. Srebrne medalistki olimpijskie z Tokio, Karolina Nai i Anna Puławska, były mocnymi faworytkami, ale nie spełniły pokładanych w nich nadziei.
Płotkarze – Damian Czykier, Jakub Szymański i Krzysztof Kiljan znaleźli się w kadrze w biegu na 110 m przez płotki. Najpierw odpadli w eliminacjach, a w repasażach również nie zabłysnęli. Poniżej oczekiwań wypadły też kobiety. Pia Skrzyszowska nie awansowała do finału, a zabrakło jej tylko 0,03 s.
Rzut młotem – Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek byli polskimi pewniakami ww rzucie młotem. W Paryżu było zupełnie inaczej. Najpierw nasi młociarze mieli problem z awansem do wąskiego finału, a w nim również uplasowali się poza czołówką. Nowicki, który typowany był na mistrza, zajął zaledwie 7. miejsce. Obaj polscy młociarze nie zbliżyli się nawet do swoich najlepszych wyników w tym roku, które skutkowałyby medalami.
Pływanie – to kolejna dyscyplina, w której Polacy liczyli sporo medali. Niestety, Biało-czerwoni nie zdobyli ani jednego krążka. Najlepszy wynik uzyskał Krzysztof Chmielewski, który w finale na 200 m stylem motylkowym zajął czwarte miejsce. Duże rozczarowanie sprawił sztafeta 4x100m, ale też występ Katarzyny Wasick i Ksawerego Masiuka.
ILE REKORDÓW NA IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W PARYŻU
Sportowcy startujący podczas igrzysk w Paryżu ustanowili 14 rekordów świata. Na tej liście jest jedna Polka – Aleksandra Mirosław. Igrzyska w Paryżu były najmniej obfitujące w rekordy w tym stuleciu. W Atenach padło 26 rekordów, w Pekinie 30, w Londynie 28, w Rio de Janeiro 22, a w Tokio 20.
REKORDY ŚWIATA USTANOWIONE W IGRZYSKACH OLIMPIJSKICH W PARYŻU
Kolarstwo torowe
- 200 m ze startu lotnego kobiet – Lea Friedrich (Niemcy) – 10,029
- 200 m ze startu lotnego mężczyzn – Harrie Lavreysen (Holandia) – 9,088
- sprint drużynowy kobiet – Wielka Brytania – 45,186 (Katy Marchant, Sophie Capewell, Emma Finucane)
- sprint drużynowy mężczyzn – Holandia – 40,949 (Harrie Lavreysen, Roy van den Berg, Jeffrey Hoogland)
- wyścig drużynowy na 4 km na dochodzenie mężczyzn – Australia – 3.40,730 (Kelland O’Brien, Sam Welsford, Conor Leahy, Oliver Bleddyn)
Lekkoatletyka
- 400 m ppł kobiet – Sydney McLaughlin-Levrone (USA) – 50,37
- skok o tyczce – Armand Duplantis (Szwecja) – 6,25 m
- sztafeta mieszana 4×400 m – USA – 3.07,41 (Vernon Norwood, Shamier Little, Bryce Deadmon, Kaylyn Brown)
Łucznictwo
- turniej indywidualny kobiet, runda rankingowa – Lim Si-hyeon (Korea Płd.) – 694 pkt
Pływanie
- 100 m st. dowolnym mężczyzn – Pan Zhanle (Chiny) – 46,40
- 1500 m st. dowolnym mężczyzn – Bobby Finke (USA) – 14.30,67
- sztafeta 4×100 m st. zmiennym kobiet – 3.49,63 (Regan Smith, Lilly King, Gretchen Walsh, Torri Huske)
- sztafeta mieszana 4×100 m st. zmiennym – USA – 3.37,43 (Ryan Murphy, Nic Fink, Gretchen Walsh, Torri Huske)
Podnoszenie ciężarów
- kat. 89 kg mężczyzn – Karlos Nasar (Bułgaria) – 224 kg w podrzucie i 404 kg łącznie
Wspinaczka sportowa
- na czas kobiet – Aleksandra Mirosław (Polska) – 6,06
- na czas mężczyzn – Sam Watson (USA) – 4,74
REKORD OLIMPIJSKI ALEKSANDRY MIROSŁAW WE WSPINACZCE SPORTOWEJ
Niektórzy sportowcy podczas igrzysk bili rekordy świata nawet kilkukrotnie. Wśród nich znalazła się Aleksandra Mirosław. Warto pamiętać, że oficjalnie liczy się tylko ostateczny wynik. We wspinaczce sportowej na czas Polka uzyskała najpierw czas 6,21 s, bijając własny rekord świata w historii o 0,03 s. Kilka minut później pokonała ściankę jeszcze szybciej, bo w ciągu 6,06 s. Udowodniła swoją dominację i zasłużenie wygrała.Warto pamietać, że do Polki należy pierwszy w historii złoty medal igrzysk w tej dyscyplinie.
GDZIE I KIEDY KOLEJNE IGRZYSKA OLIMPIJSKIE
Podczas ceremonii zamknięcia igrzysk w Paryżu flagę olimpijską od gospodarzy przejęli przedstawiciele amerykańskiej metropolii. Mer Paryża Anne Hidalgo przekazała ją burmistrzowi Karen Bass. Kolejne igrzyska odbędą się bowiem w 2028 r. w Los Angeles. Najlepsi sportowcy świata będą rywalizowali w tym mieście po raz trzeci w historii. Wcześniej IO rozegrane były w 1932 r. i 1984 r.